Bloczki Fundamentowe
Czy podczas wyboru kierowaliście się jakimiś szczególnymi właściwościami?
Standardowo jest to zwykły prostopadłościan :)
Ale może używał ktoś np bloczków Małrus, Albo np Silka ES ?
Czy podczas wyboru kierowaliście się jakimiś szczególnymi właściwościami?
Standardowo jest to zwykły prostopadłościan :)
Ale może używał ktoś np bloczków Małrus, Albo np Silka ES ?
Początkowo wszystko było proste - Pelet + ogrzewanie podłogowe + grzejniki na górze i sypialniach.
Ale mam duże wątpliwości - taki układ to max 55st na piecu, Powrót jako podłogówka to podobno nie jest dobry pomysł. 2 układowe z mieszalnikiem na 1 układzie to niepotrzebne kombinacje.
Najlepszym wydawałby się Gaz - którego nie ma i na pewno nie zrobię swojego w zbiorniku.
Jeszcze lepszym to 100% podłogówki + Pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem
W Was jedyna nadzieje - Ci co to przeszli wiedzą co jest dobre, co byłoby lepsza albo czego drugi raz byście nie zrobili.
PC to bardzo dobre rozwiązanie - i dodatkowo można zrezygnować z komina - zawsze jakaś oszczędność.
Ale jak PC to 50-60 tyś trzeba na to przeznaczyć z odwiertami 2x 100.
Pomóżcie!!!! :)
Tak to wygląda u Mnie. Niestety MPZP mówi, że kalenica równoległa do drogi głównej - a że działka to nie prostokąt i nie było żadnych szans na choćby małe ustępstwa - jest jak musi być.
Teraz z tego dojść w jakich odległościach od narożników działki będą narożniki domu i będzie OK :) Przynajmniej zgrubnie muszę wyznaczyć gdzie ten dom będzie :D
Witam
Chętnie skorzystam z Waszych rad - za które z góry dziękuję, w sprawie wyboru ekipy. Głównie chodzi mi o zakres prac.
1. Mam wycenę na całe SSO z Więźbą bez pokrycia ale razem z tarasami i schodami.
Mam też na całość z więźbą i pokryciem - co ciekawe - tańsza niż powyższa bez pokrycia. - Mam już wstępnie kierownika budowy, który tę właśnie ekipę delikatnie rzecz biorąc - nie polecał. Ekipę nr 1 - zna i nie miał zastrzeżeń.
Co prawda po uprawomocnieniu pozwolenia na budowę spotkam się z przyszłym kierownikiem i ma mi podesłać 1-2 ekipy które wg niego są OK i może będą miały jeszcze czas.
Kierownik jest z polecenia - aktualnie prowadzi budowę przyszłego sąsiada :) I już nie raz mu pomógł w spięciach z ekipami :D.
Dodatkowo czy budować z tarasem i schodami od razu. Do tego Dach - czy lepiej wziąć ekipę od dachu oddzielnie - więźba i pokrycie? Czy macie jakieś doświadczenia - co lepsze ?
Co do wykopu - też mogę mieć za mniejsze pieniądze niż standardowo - ale czy to wpłynie na cenę ekipy - czy może potem czeka mnie narzekanie - jak to źle zrobiony wykop i trzeba wszystko poprawiać.
A może zrobienie fundamentów nie jest takie trudne - i odrobina samozaparcia wystarcz :) Dwóch lewych rąk nie mam ale nie ukrywam że domu to jeszcze nie budowałem :D
Chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami w sprawie wszelkich formalności do etapu uzyskania pozwolenia.
Otóż, przymierzając się do zakupu działki i późniejszej budowy naczytałem się, że wstępne formalności to koszmar. Może tak mi się powiodło - a może z ostrożności wybierałem dobrą drogę:
1. Szukałem działki z MPZP - nie zwracałem uwagi na działki bez planu czy rolne z możliwością przekształcenia.
2. Zadzwoniłem do agencji, która sprzedawała działkę - najpierw wstępnie - zaznaczając minusy, czy może mają coś jeszcze itp, potem cena - co można byłoby zmienić. Mieli oddzwonić czy coś można ugrać z $$$. Oddzwonili po 2 tyg - czy jeszcze jestem zainteresowany - ja na to, że siępowoli rozglądam, nic na siłę, powoli, 2 lata szukam - oni na to, że z ceny da się zejść. Ja na to że 50 000 dam ---uuuuuu - musimy się skontaktować z właścicielem (cena w ogłoszeniu 65000, rok wcześniej 72000) - działka 1640m2. Po 2 tyg - ostateczna cena 53000 - Ja na to - Ok, niech będzie.
Następnie po 2 tyg notariusz + opłata agencji - chętnie wydałem te 1230 zł.
PS - negocjacje cenowe po części wziąłem z rad tu udzielanych, po części z własnego doświadczenia w zupełnie innej branży - w której jednak cena gra rolę :)
3. Prąd - napisałem wniosek 14kW - 2 tygodnie, opłata faktury i mam warunki przyłączenia - a podłączę jak mi się zechce.
4. Woda - wniosek, po 5 dniach tel że do odbioru - oczywiście bezpłatnie.
5. Zezwolenie na wjazd z drogi powiatowej mimo że z drugiej strony jest gminna - wniosek + opłata 82zł + mapka za 22,50 - powiedzieli mi, że gminna jest po to żeby tamtędy wjeżdżać - ale jak to powiedziano - pisz - się zobaczy. Po tygodniu - zezwolenie jest.
PS - w trakcie projektowania - dom ma być kalenicą równolegle - trochę kąt się zmienił i wjazd trzeba było przesunąć o 5m - wniosek o zmianę zezwolenia - 2 dni - jest.
6. Projekt - 3 wizyty u projektanta (może 4) - dom podobny do kendry ale ze względu na ilość zmian jakie chciałem zrobić - nie opłacało się kupować. 6000zł za projekt adaptację, uzgodnienia wodne - projekt przyłącza, urgodnienia z PGE + projekt no i to co w projekcie ma być: elektryka, sanitarne, ogrzewanie itp - 3 miesiące - od pażdziernika do stycznia.
7. Odebrałem projekt- drugiego dnia zaniosłem do starostwa z wnioskiem - 21dni i mam - miła pani zadzwoniła, żebym wpadł po decyzję i zmienił oświadczenie bo wolą na ich druku :).
Nie wiem skąd czy to tylko szczęście, czy może odpowiednia działka z MPZP sprawiło, że tzw. Formalności w żadnym przypadku mnie nie zdołowały. Praktycznie wszystko robiło się na zasadzie - wniosek - decyzja pozytywna.
Życzę i Wam takich doświadczeń, ale i Sobie na przyszłość - bo dopiero teraz się zacznie.